TÜM SİPARİŞLERİNİZDE GEÇERLİ ÜCRETSİZ KARGO FIRSATI!

Suni ve Deri Arasındaki Fark Nedir?

Suni ve Deri Arasındaki Fark

Deri kumaşlar, günlük hayatın hemen her alanında ve kategorisinde yer alıyor. Deri ceketler, mont ve kabanlar, deri çantalar, cüzdanlar ve fotoğraf makinesi kılıfları gibi ürünleri oluşturan, organik kumaşlardır.

Fabrikasyon olarak imal edilen suni deri ürünler, daha uygun fiyatlarla satılan ve PVC materyallerden üretilen kumaş türleridir. Tercihe bağlı olarak hakiki deri veya suni deriler kullanılabilir, ancak iki kumaş formu arasındaki farklılığı anlamak için çeşitli teknikler bulunuyor. Hakiki deri ve suni deri arasındaki farklar nasıl anlaşılır?

Hakiki Deri Özellikleri Nelerdir?

Hakiki deri, işlenme yöntemine ve elde edilen canlı kürkünün niteliklerine göre farklı özellikler taşır. Ancak tüm hakiki derilerin yüzeyi, gerçek deri formunda yani dokusaldır. Gerçek derinin kendine has kokusu olmakla birlikte, yüzeylerinde daima girinti- çıkıntılar mevcuttur.

Hakiki deri kumaşlar, uzun ömürlü kullanıma sahip olup kolay deforme olmazlar. Yıpranma, aşınma, form bozulması gibi etkile kolay kolay görülmez. Hakiki deri kumaşlar daima yumuşaktır.

Suni Deri Özellikleri Nelerdir?

Hem daha uygun fiyatlarla üretim yapmak hem de alternatif çeşitliliği sağlamak üzere imal edilen suni deriler, PVC ve poliüretan malzemelerden üretilir. PVC hammaddelerin çeşitli kimyasal işlemlerden ve inceltme işlemlerinden geçirilmesi ile elde edilen kumaşlardır.

Çanta, cüzdan, kemer, ceket, mont, cihaz kılıfı gibi pek çok üründe kullanılan malzemelerdir. Hakiki derilere oranla, yıpranma ve eskime süreleri daha kısadır. Üretim tekniklerine bağlı olarak hemen her kategoride suni deri materyal bulunuyor. Teknolojik makinelerin kullanımlarıyla, gerçek deri görünümü büyük oranda elde edilebiliyor.

Suni deriler, gerçek derilere oranla daha fazla çeşitlilikle imal edilebiliyor. Ayrıca farklı renklerde imalat yapılabilmesi, suni derilerin tercih edilmesini sağlıyor.

Hakiki Deri ve Suni Deri Nasıl Anlaşılır?

Gerçek deri formu ve suni deri formu, kumaş yapısı incelenerek anlaşılabilir. Tekstil sektöründe kıyafetler, çantalar ve pek çok ürünün iç etiketinde materyal hakkında detaylı bilgi verilir. Kaliteli ürünlerde hakiki deri ya da suni deri kullanımları ve ürün oluşumunu belirten içindeki ham maddeler detaylı olarak belirtilir.

Gerçek ve suni deri arasındaki farkları çeşitli test yöntemleriyle anlamak oldukça pratiktir. Yöntemler şu şekildedir;

·         Deri Kokusu

Hakiki deriler daima, deri- post ve hammadde kokusunu taşır. Orijinal derilerde olan koku, suni derilerde yoktur. Suni derilerin kokusu ise daha çok kumaş, tekstil, kimyasal kokusudur.

·         Deri Dokusu

Yumuşacık ve hafif esnek olan hakiki deri kumaşlar, kolay katlanabilir ve katlama izleri oluşturmaz. Suni derilerde ise form, çok yumuşak değildir. Esnek olan ve deri görünümlü kumaşlar, genellikle tekstil için üretilen ve elastin ipliklerden üretilen kumaşlardır.

·         Deri İmalatı

Hakiki deri imalatında yapılan tüm teknik işlemler, gerçek deri formunun kaybolmamasını sağlar. Deri dokusu mikro girintiler, simetrik olmayan çizgiler ve belirli bölgelerde incelik- kalınlıklara sahiptir.

Suni derilerde pürüzsüz ve düz bir form olmakla birlikte, dikiş izleri de neredeyse hiç belli olmaz. Gerçek deri ürünlerde ise dikiş izleri belli ve tam simetrik değildir. Daima orijinal ve el yapımı bir görünüm vardır.

Hakiki Deri Testi

Gerçek deriyi anlamak için kullanılan en pratik yöntemlerden biri ateş testidir. Gerçek deri ateşle temas ettirildiğinde hemen yanmaz ve eğrilmez. Ancak suni deri ürünlere ateş temas ettirildiğinde anında eğrilmeye ve yanmaya başlar. Yayılan koku ve görünüm birbirinden tamamen farklıdır.

Derinin hakiki olduğunu anlamak için yapılan testlerden biri de kazıma testidir. Gerçek deride ilk kazıma ile önce çizi oluşur ve sonra tamamen kaybolur. Suni deride kazıma yapılsa bile aynı görünür.

Devamını Oku

Kaliteli Deri Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Deri Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle kokusundan, sonrasında dokusundan. Hakiki deri olarak nitelendirilen gerçek deri, asla düz bir forma sahip değildir. 

Devamını Oku

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)